Hur POP anländer ser ut vid 01:00
Terminalen är öppen luft och efter den sista europeiska vågen röjs mycket tyst. Två eller tre flyg landar inuti ett kort fönster - en försenad stadga från Madrid, en avledd inhemsk anslutning, en sen Toronto ankomst - och sedan hallen töms. Invandringen är snabb på den timmen, vanligtvis 15 till 25 minuter snarare än 45 du får vid 16:00, och påsar kommer ut på en eller två bälten istället för fem.
Den tysta är den del som överraskar människor. Butiker är stängda, valutaborden är stängd, och massan av chaufförer som håller tecken är en handfull människor istället för en vägg. Det gör det lättare att hitta din chaufför, inte hårdare - men bara om du vet att han står inne, tidigare seder och inte någonstans på vägen utanför.
Inget om ankomstförfarandet förändras på natten. Du klarar fortfarande invandring, samlar väskor, hand i tullen och går ut genom samma dörr i mötesområdet. Planera samma 25 till 45 minuter från hjulnedgång till den dörren och berätta för alla som väntar på dig på hotellet att förvänta dig en timme efter landning på en Sosúa-körning.
Ingen nattöverladdning - och varför vi säger det tydligt
Varje pris på vår lista är samma siffra varje timme på dagen: Playa Dorada $30Puerto Plata stad $30Costambar $35Sosúa $35Cofresí $40Maimón $45Cabarete $45Río San Juan $110Cabrera $125Santo Domingo $225Punta Rucia $140. VIP körs $65 för att $300 över samma zoner. Envägs, per fordon, en till sex passagerare, skatter och vägtullar ingår.
Vi är tydliga med detta eftersom hämtningspunkten inte är det. En tull som citeras klockan 02:00 med tre trötta familjer i köen bakom dig är en annan förhandling än samma tull vid middagstid, och den sena timmen är exakt när antalet tenderar att röra sig. Vår figur är skriven på WhatsApp innan du flyger och det är den siffra som chauffören samlar in.
Chaufförens egen natt är vårt problem, inte ditt. En 03:00 pickup innebär att avsändaren rosterar någon som sov på eftermiddagen. Det är en schemaläggningskostnad vi absorberar snarare än passerar genom som en linjepost.
Hur man hittar tecknet när hallen är tunn
Gå direkt ur tullen och stanna. Följ inte någon som närmar sig dig innan den punkten. Mötesområdet ligger direkt framför utgången och håller på natten kanske fem till femton personer. Skanna tecken kvar till höger en gång - ditt har ditt efternamn tryckt på det, hur du stavade det på WhatsApp.
Om du bokat under en reseföljeslagares namn, leta efter deras. Om du gav oss ett företagsnamn för en faktura, skriver vi ut passagerarnamnet ändå om du inte frågade annat. Berätta för oss vid bokning om du vill ha något specifikt på styrelsen; vi skriver ut vad du vill.
Om du har gått linjen två gånger och sett ingenting, lämna inte terminalen. Steg tillbaka in, stanna i ankomsthallen och meddela WhatsApp-numret. Avsändaren har chaufförens liveposition och kommer att berätta inom en minut eller två om han är på skyltlinjen, parkeringen eller två minuter ut eftersom flygningen slog sin uppskattning.
Vad gör du om din telefon är död
Detta händer oftare än en missad chaufför. Två saker gör det till en icke-händelse. För det första ändras mötesplatsen aldrig: inuti ankomster, tidigare seder, logga in med ditt namn. Du behöver inte en telefon för att slutföra pickupen. För det andra håller vi bokningen mot ditt flygnummer, inte mot ett meddelandetråd - om du aldrig skriver till oss efter landningen står chauffören fortfarande där.
Praktiska steg om du är mörk: gå ut ur tullen, hitta skylten, gjort. Om skylten inte finns där, fråga någon av chaufförerna i möteslinjen för avsändaren - de flesta av de privata aktörerna känner varandra, och vår kommer att nås. Informationsdisken inom ankomsterna låter dig också ringa ett lokalt samtal.
Bälte-and-braces: screenshot WhatsApp-bekräftelsen innan du flyger, och skriv numret på papper i din passplånbok. Batteripaket överlever inte en nio timmars flygning plus en två timmars fördröjning så ofta som människor förväntar sig.
Varför Uber fortfarande misslyckas på natten
Ride-hailing tillgänglighet och flygmöte instruktioner kan ändras. Kontrollera appens aktuella biljettpris och hämtningspunkt och följ flygplatstecken och personalriktningar. En förbokad privat transfer ger en skriftlig avgift och överenskomna mötesarrangemang före resor.
Den sista är anledningen till att vi skriver denna guide alls. Att gå en väg axel klockan 02:00 med resväskor, en barnvagn och ett barn som har vaknat i fjorton timmar är inte en transportplan. I dagsljus är det obekvämt, på natten är det den typ av beslut folk ångrar.
Den officiella taxi flygplats taxi står fungerar på natten och det är legitimt. Det är också tunnare, vilket innebär mindre val och en sämre position för dig om det första citatet är högt.
Red-eye avgångar: leave-lobby buffers
Planera dessa marginaler för flyg mellan 06:00–09:00. Flygbolagets sista incheckningstid gäller även vid lite trafik. Playa Dorada / Puerto Plata: 2,5 tim.; Costambar: 2,5–3 tim.; Sosúa / Cofresí / Maimón / Cabarete: 3 tim.; Río San Juan / Cabrera / Punta Rucia: 3,5–4 tim.; Santo Domingo: 5,5–6 tim.. Detta är hämtningstider, inte körtider. Vi bekräftar exakt tid via WhatsApp dagen före.
Dessa buffertar mäts från hotellets lobby, inte från ditt rum. För en 05:00 lobby pickup, ordna kassan natten innan och fråga receptionen för en boxad frukost; de flesta orter gör det utan krångel om du frågar på middag snarare än vid midnatt.
Vi bekräftar exakt upphämtningstid av WhatsApp dagen innan, och chauffören är i lobbyn tio minuter tidigt. Om du kommer ner och han är inte synlig, är han på porten-cochère - orterna tillåter inte alla bilar att tomgång vid dörren över natten.
Nattpriserna är dagspriserna
| Zon | Restid | Standard | VIP |
|---|---|---|---|
| Playa Dorada / Costa Dorada | 10–15 min | $30 | $65 |
| Puerto Plata (stad) | 15–20 min | $30 | $65 |
| Costambar | 20–25 min | $35 | $70 |
| Cofresí | 25–30 min | $40 | $79 |
| Maimón / Amber Cove | 30–35 min | $45 | $85 |
| Sosúa | 15–20 min | $35 | $70 |
| Cabarete | 25–35 min | $45 | $85 |
| Río San Juan / Playa Grande | 60–75 min | $110 | $160 |
| Santiago (stad eller STI) | 60–75 min | $120 | $175 |
| Las Terrenas / Samaná | 2.5–3 h | $210 | $280 |
| Santo Domingo (stad eller SDQ) | 3.5–4 h | $225 | $300 |
Envägs, per fordon, skatter ingår, varje timme. 7 till 14 passagerare använder en van: Standard + $ 20 / VIP + $ 40 på lokala zoner (Punta Rucia van citerad på WhatsApp). Rundtur tar en rabatt på 5% på det kombinerade rundturspriset.
Priset är per fordon, envägs, skatter ingår. 7 till 14 pax använder en van: Standard + $ 20 / VIP + $ 40 på lokala zoner; citeras i formuläret.
Skicka flygningen, få priset skriftligt
Hotellnamn, flygnummer, datum och partistorlek. Vi svarar med fast ränta, spårar flygningen och träffar dig inuti ankomster med ett tecken med ditt namn. Betala chauffören vid ankomst.
Boka via WhatsAppFrågor vi får på detta
- Finns det en nattöverladdning för en POP-transfer?
- Nej. En 02:00 landning betalar samma som en 14:00 landningar - Sosúa $ 35 Standard, Playa Dorada $ 30, Cabarete $ 45, per fordon för en till sex passagerare, skatter ingår.
- Mitt flyg landar 01:30 och det är försenat. Kommer föraren att finnas kvar?
- Ja. Vi spårar det flygnummer du skickar, så chaufförens schema följer flygplanet. En två timmars fördröjning kostar ingenting extra och det finns ingen vänteavgift medan du rensar invandring och bagage.
- Var väntar föraren på natten?
- Samma plats som under dagen: inuti ankomster, tidigare bagagekrav och tull, håller ett tryckt tecken med ditt namn. Ingenting rör sig till pickuppunkten efter mörkret.
- Tänk om min telefon är död när jag landar?
- Du behöver inte det. Bokningen hålls mot ditt flygnummer och mötesplatsen ändras aldrig. Gå ut ur tullen och leta efter tecknet med ditt namn; om det inte finns, stanna inne i hallen och be informationsdisken att nå avsändaren.
- Fungerar Uber på POP sent på natten?
- Ride-hailing tillgänglighet och flygmöte instruktioner kan ändras. Kontrollera appens aktuella biljettpris och hämtningspunkt och följ flygplatstecken och personalriktningar. En förbokad privat transfer ger en skriftlig avgift och överenskomna mötesarrangemang före resor.
- Är det säkert att köra till Cabarete eller Punta Rucia efter midnatt?
- Ja, med en professionell chaufför som känner vägen. De sista sträckorna till Cabarete och Punta Rucia är upplysta två-lane vägar, vilket är exakt varför vi skickar en chaufför som kör dem varje vecka snarare än någon som följer en telefonkarta.
- Kan jag boka en natt ankomst och betala på morgonen?
- Du betalar chauffören i slutet av resan, i amerikanska dollar eller Dominikanska pesos, eller genom banköverföring i förväg om du behöver en faktura. Ingenting är förbetalt att hålla bokningen, oavsett timme.
- Vilken tid ska föraren samla mig för en 07:00 avgång?
- Sosúa 04:00, Playa Dorada 04.30, Cabarete 04: 00, Punta Rucia 03:00. De är lobbytider, och vi bekräftar exakt figur av WhatsApp dagen innan.